Svenskförening i Hua Hin/Cha Am

SvenskforeningenTorsdagen den 27 november kl. 18.00 kanske kan betecknas som ett historiskt datum någon gång i framtiden. Det var då Svenskföreningen bildades i Hua Hin på Sweden Restaurant. Hela 52 personer hade anmält att de ville komma men det blev ännu bättre,62 personer kom, och förplägades med ärtsoppa och pannkakor. Lasse Nilsson var värd och restaurangen var fullsatt. Vi träffade eldsjälarna bakom föreningen Gert Andersson, Margareta Olsson och Lars Olof Fagerström. Man har försökt förut i Hua Hin men inte lyckats få en förening att leva någon längre tid. Vi frågade, vad är det som får er att tro att ni kommer att lyckas den här gången?

”Det är många svenskar som köpt hus i Hua Hin området de senaste åren och vi behöver alla dryfta de byråkratiska problemen som uppstår”, säger Lars Olof, föreningens administratör. Många har stor kunskap efter att ha besökt Thailand många gånger. Frågor om visum, körkort och fastigheter är ständigt återkommande och i en förening med många medlemmar kan man få svar på frågorna.

Ett av problemen som uppstår efter några år är när byggaföretaget väljer att överlåta förvaltningen av ett husområde till en samfällighetsförening. Hur får man tag på personal som kan forsätta med underhåll och service? Hur mycket ska man betala? Frågorna hopar sig. I en förening finns det med stor sannolikhet någon som har erfarenhet av att lösa den här typen av svårigheter.

Just den här föreningen har en programkommité istället för en styrelse. ”Det blir ju ofta så att man vill träffa nya människor, kanske göra utflykter tillsammans eller andra typer av aktiviteter”, säger Gert. Det är alltså inte bara problem som dryftas utan även de positiva erfarenheterna med att bo i Thailand.

Så här förklaras syftet med föreningen på hemsidan som nu finns upplagd på www.icmsweden.se/svenskforening.htm Syftet med föreningen är att ge svenskarna i området en möjlighet att träffas och lära känna varandra, utbyta information, skapa kontakter m m. Tanken är att intressanta frågor och/eller intressanta personer ska stå på dagordningen vid mötena. Förhoppningsvis skapas nätverk där vi kan hjälpa varandra med olika frågor och problem. Vi önskar lycka till med föreningen och om ni vill ta kontakt med föreningens eldsjälar kan de nås via telefon 086 791 5119 (Gert) eller 089 665 4872 (Lars Olof) även via e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Read 779 times

Antal besökare

I dag666
Månaden20667
Totalt1769435

Copyright

Copyright © 2004 - 2020 Thailandsposten. All rights reserved.
Content can be used on other websites only with source reference.
Texter och bilder kan användas på andra websiter under förutsttning att källan anges.

Till sidans start
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework