Rubrikernas man

Rubrikernas man sVad han än gör, vilka jobb han tar eller var han befinner sig så blir det rubriker. Stora rubriker. Den svenske fotbollstränaren Sven Göran Eriksson har en förmåga att skapa uppmärksamhet kring sin person trots sin svala attityd. Och så var det även under klubbens turné i Thailand på försommaren.

Sparken

Och det var just i Bangkok som ”Svennis” fick sparken till slut från jobbet som tränare i Manchester City. Ägaren Thaksin Shinawatra gav honom foten samma dag som laget lämnade Bangkok för en sista match i Hongkong.

Ville stanna

”Tja, vad ska man säga. Jag hade gärna stannat i klubben. Men det här är fotboll”, säger Sven Göran Eriksson Men nu är banden mellan Thailands förre premiärminister Thaksin Shinawtra och Sven Göran Eriksson klippta för gott.

Hus på Samui

Thailandsälskaren Sven har ett hus på Koh Samui. Och han trivs här borta. Var så säkra. När TP mötte Sven Göran på träningen på Rajamangala National Stadium inför första matchen mot ett hopplockad lag från Thailand kom han själv med första frågan:

Gillar värme

”Här borta bor ni bra”. Sen log Sven Göran fast att han visste att dagarna som tränare i City var räknade. Men ska vi gissa på att svensken lär komma tillbaka till Thailand, för att njuta av landet. Han gillar ju bra klimat. Det vet vi. Tränarjobb i Portugal och Italien säger en del. Vilda och heta drömmar vore att se svensken som chef för thailändska landslaget om ett antal år.

Mexico nästa

Direkt efter de båda förlustmatcherna i Bangkok och Hongkong gick Sven Göran till ett nytt jobb: han blev förbundskapten i Mexiko. Hasse Backe följer med som assisterande tränare. Den gamle vapendragaren Tord Grip stannar kvar i Europa som spion på alla de mexikanska proffs som finns i olika ligor.

Unga spelare

Målet för den svenska versionen av ”De Tre Amigos” är att ta Mexiko till VM 2010 i Sydafrika. En mycket svår uppgift. Kvalet är långt, med många matcher. ”Men det är rätt tid för oss. Vi har ett mycket bra lag, med unga spelare. Klart att det är svårt att ta sig till VM, det vet alla”, menar Sven Göran.

Stora pengar höga krav

“Jag ville ha ett tränarjobb på den här nivån. Jag hade gärna varit kvar i City. Men nu ville ägaren ha en annan tränare. Det är inte mycket att säga om. Jag tycker ändå att klubben uppträtt bra och det fanns egentligen inga samarbetsproblem mellan mig och ägaren”, säger Sven Göran. Det är kanske en del av jobbet. Stor pengar, höga krav på resultat och otåliga ägare.

Cityshop

Ett landmärke byggdes dock i Bangkok under turné. Då öppnades Manchester City Store i Shinawatra Tower 3 på Vibhavadee Rangsit Road, högkvarter för familjen Shinawatras alla företag. Här kan klubbens alla fans köpa prylar och umgås med andra fans. En del souvenirer ska också börja tillverkas lokalt i Thailand vilket förmodligen kommer att öka försäljningen.

Begränsad fanbas

För tillfället uppskattar man att Manchester City har cirka 5 000 supportrar i Thailand. Men den siffran ska fördubblas inom ett till två år. Shopen ska dra sin del av lasset. För Thaksin Shinawatra fortsätter mediacirkusen. Någon vecka innan engelska Premier League drog igång i augusti började det gå rykten om att han ville sälja klubben. Thaksin, då på plats vid OS-invigningen i Kina, nu i London, förnekade bestämt.

Read 728 times

Antal besökare

I dag696
Månaden20697
Totalt1769465

Copyright

Copyright © 2004 - 2020 Thailandsposten. All rights reserved.
Content can be used on other websites only with source reference.
Texter och bilder kan användas på andra websiter under förutsttning att källan anges.

Till sidans start
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework