Hjälp med svenska språket

Hjälp med svenskaSvenska Skolföreningen Bangkok (SSFBKK) har existerat sedan 1970-talet. Föreningen har till uppgift att tillhandahålla kompletterande svenskundervisning för barn med minst en svensk förälder eller med andra kopplingar till Sverige ( 99% av barnen har svenska pappor och thailändska mammor). Undervisningen sker på eftermiddagar efter ordinarie skoltid och på lördagar. Lokaler hyrs i tre olika skolor, New International School of Thailand (NIST), Bangkok Patana School (BPS) och International School of Bangkok(ISB).

Indelade i grupper

För tillfället finns ett flertal grupper där barnen är fördelade efter ålder och kunskapsnivå. En lekgrupp där de yngsta med hjälp av lekar, spel och sagor får bekanta sig med svenskan, en mellangrupp med lite mer avancerad svenskutbildning och en specialgrupp för de barn utan någon förkunskap. I de grupper där de flesta eleverna talar bra svenska, fokuseras utbildningen mer på svensk historia, geografi, traditioner m.m. Nytt sedan en tid tillbaka är en vuxengrupp i vilken en hel del mammor ingår som vill lära sig svenska. Jessica, en lärarinna som arbetar på NIST håller i den undervisningen.

Pappor i styrelsen

SSF har fyra lärare, samt en extra som rycker in vid behov. Styrelsen består till stor del av pappor till eleverna. Som exempel kan nämnas den nuvarande ordförande Johan Nordqvist vars tvillingar (pojke och flicka) och ytterligare en son deltar i undervisningen. Kassören Stefan Lembring har en son och en dotter som är elever. Sekreteraren är fembarnsfar och alla hans barn har tagit del av undervisningen. Agneta Bekassy är lärarrepresentant och har en vuxen dotter som behärskar svenskan bra.

Samarbetar

SSFBKK samarbetar med SWEA, Svenska Kyrkan, Thai Svenska Handelskammaren och Ambassaden. Föreningen anordnar många olika aktiviteter för barnen. På lördagarna träffas oftast föräldrarna i föräldrarummet på NIST och tar en kopp kaffe med färska kanelbullar från FAB, Food Factory Bangkok, som sköts av Susanna Asklöf. För barnen finns det förstås saft och bullar. Som de flesta frivilliga organisationer utan vinstintressen behöver skolföreningen bidrag för att kunna hålla realistiska priser på undervisningen. De som vill bidra blir omnämnda på föreningens hemsida och i andra sammanhang.

Klara mål

Föreningens ambition är att hålla så hög nivå som möjligt på undervisningen och se till att barnen har roligt och får en positiv inställning till att lära sig svenska och mer om Sverige.  -Vi är öppna för positiv likaväl som negativ kritik och vi hoppas kunna nå ut till alla som har barn och vill att svenska språket skall bli/förbli levande, säger Agneta. Som vill påpeka att SSFBKK inte är en svenskskola med heltidsanställda lärare och att alla som undervisar har en liten ersättningen som nog kan betecknas som fickpengar för att täcka kostnader. Hon vill också påpeka att föreningen kan starta undervisning i fler skolor, än de tre ovannämna, om elevunderlag finns.

Faktaruta

För mer information besök www.ssfbkk.org

Read 665 times

Antal besökare

I dag850
Månaden21531
Totalt1564477

Copyright

Copyright © 2004 - 2020 Thailandsposten. All rights reserved.
Content can be used on other websites only with source reference.
Texter och bilder kan användas på andra websiter under förutsttning att källan anges.

Till sidans start
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework