Svenskföreningen i Hua Hin/Cha Am växer

SvenskforeningenTorsdagen den 27 november 2008 kl.18.00 kanske kan betecknas som ett historiskt datum någon gång i framtiden. Det var då Svenskföreningen bildades i Hua Hin på Sweden Restaurant. Hela 52 personer hade anmält att de ville komma men det blev ännu bättre, 62 personer kom. Så skrev vi i vårt mars-april nummer 2009. Sedan dess har mycket hänt och förändrats men Gert Andersson, Margareta Olsson och Lars Olof Fagerström som var eldsjälarna då, är det nu också. Gert är fortfarande ordförande, Margareta har blivit allt i allo och för tillfället försöker hon få igång en kurs i datorkunskap. Lars-Olof styr webbsidan.

Sista torsdagen varje månad

Möten rullar på sista torsdagen i varje månad utom någon sommarmånad och december när datum annonseras på hemsidan. Idag har föreningen 684 medlemmar varav många aktiva i olika komitéer. Just olika aktiviteter har blivit lika viktigt som kärnfrågor angående husköp, förvaltningsbolag och sjukvård. Det anordnas damluncher och snart blir det dansaftnar. Boulebana finns ute vid Three Girls, restaurangen som härbärgerar Svenskföreningen Hua Hins möten. Peter Rehn som driver restaurangen har tillsammans med föreningen styrelse varit aktiva och mycket hjälpsamma för att få Hua Hins immigrationskontor att förbli i Hua Hin. Kontoret är nu inhyst i lokalerna i direkt anslutning till restaurangen.

Styrelse vald vid årsmötet

Två årsjubiléet har passerats och årsmötet som hölls den 25/11 2010 omvalde ordförande Gert Andersson för ytterligare ett år. Övriga ledamöter i styrelsen är Lars Olsson, Henrik Nybom och Peter Rehn som omvaldes för två år och revisorn Gunilla Hellqvist för ett. Barbro Rehnberg och Stefan Jerling invaldes som nya ledamöter för ett år. Till nya ledamöter i valberedningen valdes Claes Allan Lundin, Else-Marie Lundin och Lars Roos. Jan Trüschel omvaldes för ett år.

Hälsning från webmaster

- Syftet med webbsidan är att informera föreningens medlemmar och andra intresserade om frågor som rör vår vistelse i Hua Hin och Thailand. Här berättar vi vad som händer i föreningen och sprider de erfarenheter som finns i medlemskretsen. Webbplatsen förändras och växer löpande. Ge oss gärna tips och idéer hur webbplatsen kan bli bättre. Vi behöver dina synpunkter och idéer. Vill du komma på föreningens sändlista, sänd din adress via e-post till oss, hälsar Lars-Olof.

Hälsning från styrlelsen

- Och syftet med föreningen är att träffas och lära känna varandra, utbyta information och skapa kontakter.Intressanta frågor och/eller intressanta personer ska stå på dagordningen vid mötena. Föreningen skapar nätverk där vi kan hjälpa varandra med olika frågor och problem.

www.svenskforeningenhuahin.se
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Read 688 times

Antal besökare

I dag239
Månaden239
Totalt1455088

Copyright

Copyright © 2004 - 2020 Thailandsposten. All rights reserved.
Content can be used on other websites only with source reference.
Texter och bilder kan användas på andra websiter under förutsttning att källan anges.

Till sidans start
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework